spacer w Nowym Sączu

Nowy Sącz: gdzie na spacer?

1024 681 Kasia

Zarówno samo miasto, jak i okolice Nowego Sącza stanowią miejsca wyjątkowo atrakcyjne turystycznie. Ciekawie spędzą tu czas osoby ceniące kontakt z naturą, zwolennicy zwiedzania zabytków czy amatorzy miejsc przeznaczonych na rozrywkę i rekreację. Dokąd więc wybrać się na spacer po powiecie nowosądeckim?

Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie

Jednym z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców miasta jest Sądecki Park Etnograficzny. To rozległy, ponad 20-hektarowy teren zielony, w którym znajduje się skansen. Spacerując po parku, przede wszystkim napotkamy zabytki architektury ludowej i inne interesujące obiekty, między innymi:

  • dwór szlachecki z XVII w., cerkiew łemkowską (XVIII w.)
  • pozostałości po osadzie Cyganów Karpackich,
  • dworski folwark,
  • liczne zagrody chłopskie wraz z zagrodami,
  • kuźnię, wiatrak, pasieki,
  • przydrożne kapliczki i krzyże.

Do parku zalicza się również Miasteczko Galicyjskie. Znajdziemy tu rekonstrukcję małomiasteczkowej zabudowy, charakterystycznej dla przełomu XIX i XX w. Prócz takich obiektów jak ratusz, pracownia zegarmistrza i atelier fotografa, posterunek żandarmerii, dwór szlachecki czy dom garncarza, zlokalizowane są tutaj całkiem współczesne sale konferencyjne, hotele i restauracje.

Okolice Nowego Sącza – zamek w Rytrze

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Nowego Sącza? Wielbiciele zabytków nie mogą przegapić takich obiektów jak:

  • Zamek w Rytrze. Chociaż po potężnej, średniowiecznej fortyfikacji położonej na wzgórzu zostały już tylko ruiny, nadal robią wrażenie na zwiedzających. Nie ma pewności, kto zbudował zamek, a wzmianka o nim znajduje się w dokumentach dotyczących Władysława Łokietka.
  • Wieża widokowa Jaworze. Została udostępniona zwiedzającym w 2005 r. Znajduje się na mierzącym 882 m n. p.m. szczycie Jaworze w Górach Grybowskich. Wysokość samej wieży to kolejne 15,8 m. Rozciąga się z niej malowniczy widok na Beskidy, Tatry i okoliczne miejscowości.

Będąc w Nowym Sączu, zdecydowanie warto postawić na aktywność fizyczną. Nie tylko dlatego, że ruch to zdrowie, ale też z uwagi na liczne obiekty sportowe i tereny zielone umożliwiające aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. Sądeczanie oraz turyści mają do dyspozycji między innymi stadiony, baseny, korty tenisowe, tory modelarskie, strzelnice, lodowisko, skatepark i hale sportowe.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany.