Nowy Sącz

Rynek mieszkaniowy – Nowy Sącz

1024 730 Kasia

Nowy Sącz przyciąga spokojną, zieloną okolicą, ciekawą ofertą kulturalną i dobrymi warunkami do rozwijania biznesu. A jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w tym mieście? Czy trudno tu o ładny lokal dla singla bądź całej rodziny?

Nowy Sącz na mapie Polski

O przeprowadzce do Nowego Sącza często decyduje dogodne położenie tego miasta. Powiat znajduje się w województwie małopolskim, u podnóża Beskidów w Kotlinie Sądeckiej. Bliskość gór, a także rzek i jezior decyduje o tym, że jest to miejsce wyjątkowo urokliwe i atrakcyjne turystycznie.

Ponadto Nowy Sącz znajduje się w centrum ważnego węzła komunikacyjnego regionu. Przez miasto przebiegają drogi krajowe nr 28, 75 i 87, łącząc je z lokalnymi rynkami zbytu. Istnieje również bezpośrednie połączenie kolejowe Nowego Sącza z takimi miastami jak Kraków czy Tarnów. Nie bez znaczenia jest też bliskość z granicą Słowacji.

Mieszkanie w Nowym Sączu – za i przeciw

Liczba mieszkańców Nowego Sącza wynosi około 84 tys. osób, a zasoby mieszkaniowe – ponad 30 tys. lokali. Ponadto mieszkając w tym mieście, możemy liczyć na komfortowe warunki. Przeciętna liczba pokoi w nowych mieszkaniach wynosi 5,23 (dane GUS-u dla 2017 r.). Jest to wartość znacznie wyższa od średniej krajowej. Dla porównania, w nowo oddanych do użytku mieszkaniach w Warszawie średnia liczba pokoi to 2,77, a w Krakowie zaledwie 2,64.

Warto przy tym pamiętać, że w Nowym Sączu mieszkania są tańsze od tych zlokalizowanych w większych miastach. Za metr kwadratowy nowego lokalu zapłacimy tutaj około 3,5-4,5 tys. zł (w Warszawie średnio 10 tys. zł za metr kwadratowy).

Dlaczego warto się tu przeprowadzić? Przede wszystkim z uwagi na perspektywy zawodowe. W Nowym Sączu zatrudnienie znajdzie zarówno niewykwalifikowany pracownik fizyczny, jak i specjalista posiadający uprawnienia czy wykształcenie kierunkowe. Działa tu kilkanaście dużych przedsiębiorstw, ponad sto średnich firm, kilkaset małych i powyżej 9 tys. mikroprzedsiębiorstw. Nowy Sącz z uwagi na ulgi podatkowe i programy wspierające przedsiębiorczość mieszkańców stanowi doskonałe miejsce do rozwijania własnego biznesu.

Na udogodnienia mogą liczyć również rodziny z dziećmi. Nowosądecka Karta Rodziny upoważnia do licznych ulg, między innymi na wejściówki do obiektów sportowych czy na wydarzenia kulturalne. Realizowane są tu również programy skierowane dla młodzieży szkolnej, na przykład „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”.

Z kolei czynnikiem uciążliwym dla mieszkańców miasta są problemy z jakością powietrza. W miesiącach grzewczych zanieczyszczenie bywa wysokie z uwagi na to, że Nowy Sącz jest zlokalizowany na dnie kotliny, gdzie wentylacja powietrza jest utrudniona. Miasto stara się walczyć ze smogiem, między innymi promując wśród mieszkańców postawę proekologiczną i przekonując do tego, by nie spalano w przydomowych piecach odpadów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany.