Norwegia należy do krajów cieszących się popularnością, jeśli chodzi o wyjazdy zarobkowe Polaków. Przyciągają do niej bardzo wysokie zarobki, powszechna znajomość wśród Norwegów języka angielskiego oraz zwykle dobre warunki zatrudnienia. Jak znaleźć pracę w Norwegii?
Jeśli szukamy pracy w Norwegii od zaraz, mamy całkiem sporo możliwości. Możemy skorzystać na przykład z EURES-u, czyli sieci europejskich ofert pracy. Informacji na ten temat udzielają między innymi urzędy pracy. Przydatne wiadomości znajdziemy też na stronie EURES-u.
Istnieje również możliwość szukania pracy na własną rękę. Jak się do tego zabrać? Dobrze jest zacząć od zalogowania się na stronie norweskiego urzędu pracy – NAV, co daje dostęp do aktualnych ofert pracy. Może to zrobić każdy.
Logowanie odbywa się w języku angielskim bądź norweskim – warto przy tym pamiętać, że po angielsku jest tylko część ofert. Wynika to z przepisów chroniących rodzimy rynek pracy. Nie tylko większość pracodawców ogłasza się po norwesku, ale znajomość tego języka jest na wielu stanowiskach niezbędna do podjęcia zatrudnienia. Mimo że na co dzień bez problemu dogadamy się po angielsku.
Naturalnie praca w Norwegii bez języka również jest możliwa. Pracownicy budowy i osoby wykonujące inne prace fizyczne zazwyczaj nie muszą wykazywać się znajomością norweskiego.
Pomoc w znalezieniu etatu – szczególnie jeśli ma to być praca w Norwegii z językiem polskim – oferują też agencje zatrudnienia, które publikują liczne oferty w internecie. Zanim zaufamy pośrednikowi, upewnijmy się, że figuruje w Rejestrze Agencji Zatrudnienia, oraz że ma on podpisaną umowę z zagranicznym pracodawcą.
Warto rozważyć też możliwość pracy w Norwegii z zakwaterowaniem. Jest to dobra opcja dla osób, które wybierają się za granicę po raz pierwszy, nie znają żadnego języka obcego lub obawiają się, że nie poradzą sobie z samodzielnym poszukiwaniem mieszkania. Dodatkowo, koszty życia w krajach skandynawskich są bardzo wysokie. Zapewnione zakwaterowanie może więc oznaczać dla pracownika oszczędność. Nie odkładajmy też szukania mieszkania na czas po przyjeździe. W razie trudności konieczność przebywania przez kilka dni w hotelu może znacząco uszczuplić nasz budżet.
Praca w Norwegii – Polak za granicą
Polacy jako obywatele kraju objętego Europejskim Obszarem Gospodarczym mogą pracować na terenie Norwegii bez rejestracji przez 3 miesiące, legitymując się dowodem osobistym bądź paszportem. Po tym czasie należy zarejestrować swój pobyt online, a następnie udać się na Policję albo do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych po bezpłatne świadectwo rejestracji. Jest ono wydawane bezterminowo.
Początkowo przyzwyczajenie się do innych warunków życia może być trudne. Szok kulturowy, nieznajomość języka, inny niż w Polsce klimat, a w niektórych regionach kraju noc i dzień polarny. To wszystko może powodować stres i chęć powrotu. Dlatego tak ważną kwestią jest gotowość do nauki norweskiego. Swoboda w komunikacji z innymi przyspiesza aklimatyzację i otwiera nowe perspektywy. Wyjazdu za granicę do pracy nie trzeba się bać – jest to sposób na zarobek, który wybiera wielu Polaków. A doświadczenie zdobyte w zagranicznej firmie cenią pracodawcy na rodzimym rynku pracy.